Elidegenítési és terhelési tilalom

Általában a hitelszerződés kapcsán találkozhatsz vele. A bank a fedezetként felajánlott ingatlanra jelzálogjogot jegyeztet be. Ezzel együtt elidegenítési és terhelési tilalom jön létre az ingatlanon. Az elidegenítési és terhelési tilalmat röviden ETT-nek nevezik.

ETT kerülhet az ingatlanra tartási szerződés, bírósági határozat vagy jogszabály következményeképpen is. Ilyenkor az ETT az eltartó illetve az örökös jogait védi.

Ha CSOK-ot igényelsz, akkor az állam jegyezteti be a jelzálogjogát a lakásra, és ezzel együtt az elidegenítési és terhelési tilalmat is.

De vajon mit jelent az ETT a gyakorlatban?

Ezzel a tilalommal az ingatlan tulajdonosának a rendelkezési jogát korlátozzák. Az ingatlant a tulajdonosa sem eladni nem tudja, sem arra (újabb) jelzálogjogot nem tud bejegyeztetni a jelzálogjog tulajdonosának a hozzájárulása nélkül.

Az elidegenítési és terhelési tilalom önmagában nem állhat, tehát a jelzálogjog megszűnésével együtt a tilalom is megszűnik.

Ha csak olyan ingatlannal rendelkezel, amelynek a tulajdoni lapján már szerepel az ETT, akkor sincs minden veszve. A bankok ilyenkor sem minden esetben utasítják el a hitelkérelmet. Ha a teher jogosultja hozzájárulását adja a hitelfelvételhez, akkor van esélyed a pozitív elbírálásra. Azonban fontos, hogy ez semmire sem garancia, mert egyes bankok rögtön elutasítják a terhelt ingatlanokat.

Más a helyzet akkor, ha az ETT jogosultjától szeretnél kölcsön felvenni (például ugyanattól a banktól vennéd fel a második hiteledet is). Ilyenkor minden sokkal egyszerűbb lehet.

Ha az ingatlanon lévő lévő teherre egy magánszemély jogosult, akkor az illető beleegyezése esetén is kérdéses, hogy engedélyt ad-e a bank a hitelfelvételre. Gyakori, hogy ilyenkor a teherre jogosult személyt a pénzintézet be szeretné vonni a szerződésbe kezesként vagy adóstársként.

A hitelfelvétel másik módja, ha az ETT törlésre kerül az ingatlan tulajdoni lapjáról. Erre például hitelkiváltáskor van lehetőség. Ha találsz egy kedvezőbb kölcsön, akkor lecserélheted a hiteledet. Ilyenkor a régi hitelt törleszted az új hitelből és az ingatlanodra bejegyzett terhek is törlődnek. Ezek után új ETT kerül a tulajdoni lapra.

Akciós MagNet Lakáshitel
  • Induló díj akciók
  • 10 éves kamatperiódusú lakáshitel akciós kamattal
  • 15 millió forint 15 évre 129 740 forint törlesztővel, THM: 6,78%
Részletek
PROMÓCIÓ

Ezek is érdekelhetnek

  • Házaspár bankfiókban tárgyal a hiteligénylés menetéről
    Lakáshitel

    A hiteligénylés 5+1 lépése, avagy így vedd meg a kinézett lakást hitelből

    Megtaláltad a tökéletes lakást, és nem maradt más hátra, mint a hitelfelvétel? De hogyan zajlik a folyamat? Ebből az útmutatóból megtudhatod, mire számíthatsz: végigviszünk a hiteligénylés lépésein az igényléstől a törlesztésig. Kezdjünk is neki!

    frissítve: 2024. február 22.
  • 2 társasház sok lakással és erkéllyel
    Lakáshitel

    Türelmi idős lakáshitel - minden amit tudnod kell róla 2024-ben

    Olyan gazdasági környezetben, amikor magasak a hitelkamatok, drágák a lakások és a megélhetés is egyre több pénzbe kerül, érthető, hogy kevesebbet költünk, kevesebb lakáshitelt veszünk fel, és igyekszünk spórolni. De mi a helyzet, ha nem tudod halasztani a lakásvásárlást? Valóban megoldást jelenthetnek a türelmi idős lakáshitelek? Útmutatónkból megtudhatod.

    frissítve: 2024. április 15.
  • Fiatal házaspár az új lakásukban
    Lakáshitel

    9 dolog, amit tudnod kell CSOK Plusz igénylés előtt

    A támogatott hitelek igénylése kemény diónak tűnhet, de ne aggódj, csak első látásra olyan bonyolult. Itt több mindenre kell figyelned, és több dokumentumra lesz szükséged, mint egy átlagos hiteligénylésnél, ezért adunk néhány tippet, ami megkönnyíti a dolgod.

    frissítve: 2024. május 6.